Kúpili ste si hernú stoličku a rozmýšľate, ako sa o ňu správne starať? V závislosti od materiálu, z ktorého je vyrobený, sa spôsoby starostlivosti budú mierne líšiť, ale žiadny z nich nie je obzvlášť zložitý. V tomto texte popisujeme základné pravidlá, ktoré vám umožnia užívať si kreslo po dlhú dobu. Nezabúdajte na pravidelnosť – vďaka tomu nábytok dlhšie vydrží a bude vyzerať skvele aj po dlhých mesiacoch používania.
Všetko závisí od materiálu
Herné stoličky možno rozdeliť do dvoch základných kategórií z hľadiska materiálov, z ktorých sú vyrobené. Do prvej skupiny patria kreslá vyrobené z PU-HD kože, známej aj ako ekokoža. Vo svete herného nábytku je to jeden z najdôležitejších materiálov. Je oveľa lacnejšie ako prírodná koža, vďaka čomu kreslo nemusí stáť niekoľko tisíc zlotých, no zároveň má mnoho výhod kože vrátane vzhľadu. Vďaka použitiu PU HD kože vyzerá stolička elegantne, ale aj „s pazúrikom“ a zapadá do estetiky a atmosféry počítačových hier. Jeho výroba tiež nie je spojená s utrpením zvierat. Druhú skupinu tvoria v poslednej dobe čoraz viac módne látkové kreslá, na výrobu ktorých sa používajú rôzne druhy látok. V Huzaro používame látky zo skupiny XTwill, ktoré zaručujú vysokú odolnosť, no zároveň sú príjemné na dotyk.
Starostlivosť o kožené kreslo PU HD
Ekologická koža vyžaduje vhodnú kozmetiku, aby si zachovala svoju elasticitu a všetky ostatné vlastnosti materiálu. Tento materiál by sa mal čistiť iba mäkkou handričkou, vodou a prípadne sivým mydlom. Nepoužívajte špongie ani kefy, ktoré môžu svojím drsným alebo tuhým povrchom poškodiť poťah kresla. Utierka používaná na čistenie kresla by mala byť len mierne namočená vo vode - príliš veľa tekutiny môže poškodiť pokožku, voda by z nej nemala stekať. Po vyčistení je potrebné povrchy dodatočne utrieť do sucha, aby nezostali mokré. Môžete tiež použiť špecializované prostriedky na čistenie kože PU HD, ktoré sú dostupné na trhu. Pred použitím ich však odporúčame vyskúšať v nenápadnej časti kresla, aby ste sa uistili že neodfarbia materiál. Kožené kreslo PU HD je najlepšie čistiť každé dva mesiace - v závislosti od intenzity používania.
Druhým typom opatrení sú opatrenia na údržbu stoličky. Sú určené na zvýšenie odolnosti materiálu a zlepšenie jeho vzhľadu (lesk). Rovnako ako v prípade čistiacich chemikálií, aj tieto prostriedky odporúčame najskôr vyskúšať na neviditeľnom mieste. Oplatí sa však po nich siahnuť, pretože zvyšujú životnosť materiálu. Údržba s použitím prostriedkov sa vykonáva vždy po očistení povrchu - či už handričkou s mydlom alebo špeciálnym prostriedkom. Zvyčajne sa konzervačný prostriedok nanesie na mäkkú handričku a až potom jemnými krúživými pohybmi na povrch nábytku, následne sa nechá stolička cca 4-6 hodín schnúť. Tieto univerzálne pravidlá sa však môžu mierne líšiť v závislosti od prípravku, preto si pred použitím vždy prečítajte návod od výrobcu.
Kreslo z ekokože – čo nerobiť?
Starostlivosť o stoličku znamená nielen jej pravidelné čistenie a údržbu, ale aj vyhýbanie sa faktorom, ktoré jej môžu uškodiť. Kožené kreslo PU HD nemožno čistiť silnými čistiacimi prostriedkami ani rozpúšťadlami. Tiež nepoužívajte bielidlá, odstraňovače a iné žieraviny, vrátane tých na báze alkoholu, petroleja, čpavku. Tieto typy špecifík môžu nenávratne poškodiť materiál. Herné kreslo by nemalo byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu alebo blízkosti silných zdrojov tepla, ako sú ohrievače. Koža PU HD tiež netoleruje vystavenie vysokej vlhkosti, najmä priamy kontakt s vodou.
Látkové kreslo - starostlivosť
Priaznivci látkových kresiel medzi svojimi prednosťami uvádzajú útulnosť a príjemný pocit na dotyk. Oprávnene! Takéto tkaniny však vyžadujú náležitú starostlivosť, aby si zachovali svoje vlastnosti a správnu čistotu. Hlavným nepriateľom látkovej stoličky je prach. V prípade kože je jej odstránenie veľmi jednoduché, no pri iných materiáloch je situácia o niečo zložitejšia. Na starostlivosť však nepotrebujeme špecializované prístroje a dokonca ani firmy – stačí prístroj, ktorý máme všetci doma. Od prachu kreslo vyčistí vysávač s nábytkovým nástavcom, prípadne aj kvalitná kefa. Je dôležité venovať pozornosť všetkým medzerám pri sedadle a operadle - tieto miesta sú ľahko prehliadnuteľné a hromadia sa v nich peľ zo vzduchu. Ak na stoličke nie sú viditeľné škvrny, starostlivosť môže byť v tejto fáze ukončená. Ak však máme takéto zafarbenie, problém by mala vyriešiť navlhčená handrička s jemným prostriedkom na umývanie riadu alebo pracím práškom. Ťažké mastné škvrny môžeme skúsiť odstrániť domácimi metódami: vodou s kyselinou citrónovou alebo amoniakom (užitočné pri velúre). Je dôležité pravidelne odstraňovať všetky škvrny, pretože to bude časom čoraz ťažšie.
Látkové kreslo – čo nerobiť?
Pravidlá pre látkové kreslo budú veľmi podobné ako pre kožený nábytok z PU HD. Vyhýbajme sa „ťažkým chemikáliám“ a vystavovaniu nábytku slnečnému žiareniu a blízkosti silných zdrojov tepla.
Údržba mechanizmu sedadla
Stav samotného mechanizmu stoličky nie je o nič menej dôležitý ako stav čalúnenia. Ak počas používania stolička začne vydávať nežiaduce zvuky (vŕzganie a pod.), oplatí sa použiť nevysušujúce mazivá, ktorých použitie by malo vyriešiť problém a zlepšiť prácu mechanizmu. Samotný pohon sedadla je v podstate pokrytý jemným mazivom. Po čase sa oplatí venovať pozornosť tomu, či nie je úplne zotreté, a ak áno, naneste ďalšiu tenkú vrstvu kvalitného univerzálneho tuku.